Wiedza o golfie

Historia golfa

Golf to nowa i w Polsce od niedawna dostępna dyscyplina sportu, która zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Od początku lat 90 ubiegłego wieku zaczynają powstawać na terytorium naszego kraju obiekty przeznaczone do gry oraz treningu w tej dyscyplinie sportu.

Historia golfa  ma swoje początki w średniowiecznej Europie. Podobnie jak inne dyscypliny sportu kształtował się na przestrzeni dziejów w wielu miejscach i środowiskach.  Jednak za kolebkę golfa uznaje się XIV wieczną Szkocję. W 1744 roku w Szkocji  powstał pierwszy klub golfowy,  w 1754 roku pierwsze Stowarzyszenie Golfistów w St. Andrews  Golf rozpowszechniał się po całym świecie dzięki kolonialnym zdobyczom Wielkiej Brytanii.

Wiek XIX i XX to dynamiczny rozwój tej dyscypliny sportu. W roku 1897 uzgodniono przepisy gry, które z małymi zmianami obowiązują do dziś i popularnie zwane są Regułami gry w golfa /Rules of Golf/. Zawody golfowe zaczęto organizować już w XIX wieku a ich największy rozkwit przypada na wiek XX. Najważniejsze i najbardziej prestiżowe  to: British Open – najstarsze zawody na świecie /1860/, US Open/1894/, Augusta Masters /1930/ – otwierają sezon golfowy w USA a zawodnicy walczą o słynną zieloną marynarkę, a wysokość nagród pieniężnych dla zwycięzców nigdy nie są publikowane… Ryder Cup – to najbardziej znane zawody drużynowe pomiędzy reprezentację USA i Europy, zawodnicy nie otrzymują nagród tylko walczą o honor swojej drużyny, zawody odbywają się na zmianę w USA lub Wielkiej Brytanii.

Golf i Igrzyska Olimpjskie

Data 9 października 2009  roku będzie pamiętna dla wszystkich miłośników gry w golfa. Po wieloletnich zabiegach golf znalazł się w programie Igrzysk Olimpijskich. Najbliższe zmagania golfistów  i golfistek będą miały miejsce na Igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Nie każdy wie, że golf był już w programie Igrzysk w Paryżu /1900/  i St. Louis /1904/. We Francji zawody golfowe rozegrano na polu w Compiegne około 100 km od Paryża i z grupy 12 startujących zawodników najlepszy okazał się Amerykanin Charles Sands, drugi był anglik Walter Rutherford a trzeci francuz Pierre Deschamps. Wśród kobiet tryumfowała amerykanka Margaret Abbot.  Cztery lata potem w USA rywalizowało o medale olimpijskie już 74 zawodników z USA i 3 z Kanady. Wygrał niespodziewanie Kanadyjczyk George Lyon.

W 1908 roku na Igrzyskach w Londynie golf już się nie pojawił.

Pierwsze w powojennej historii naszego kraju pole golfowe otwarto  w 1993 roku w Rajszewie pod Warszawą i powołano przy nim pierwszy  klub First Warsaw Golf& Country Club.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 36 klubów golfowych, które dysponują własnym polem golfowym lub inną infrastrukturą do gry w golfa.

Organizacją zajmująca się amatorskim sportem golfowym w Polsce jest: Polski Związek Golfa z siedzibą w Warszawie. Obecnie w Polsce pod patronatem PZG odbywają się najważniejsze turnieje golfowe dla juniorów i seniorów w kategorii kobiet i mężczyzn, oraz mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie.

W golfie surowo się przestrzega rozdziału na sport zawodowy i amatorski. Regulują to specjalne przepisy

 Zasady gry

 

Celem gry w golfa jest umieszczenie piłki golfowej w przygotowanym do tego celu dołku/hole/,  poprzez uderzenie piłki specjalnie skonstruowanymi kijami do gry,. Należy to zrobić możliwie jak najmniejszą ilością uderzeń kija.

W golfa gra się na polu golfowym/golf course/. To specjalnie zaprojektowany teren składający się z 9 lub  18 dołków tzn  torów gry mających swój początek /tee/ i swój koniec /hole – dołek/.

Każde pole  zaprojektowane jest przez architekta. Posiada dołki o różnej skali trudności i długości gry. Każdy dołek ma określony  „par”. To liczba uderzeń jaką powinien wykonać gracz aby z miejsca startu /tee/  wbić piłkę do dołka znajdującego się na greenie. Dołek ma przeważnie par określony na 3 albo na 4 albo 5 uderzeń. Całe pole klasy mistrzowskiej powinno być tak zaprojektowane aby wszystkie dołki dały liczbę 72 uderzeń na całym polu /sumując wszystkie uderzenia na wszystkich dołkach wg par/.

Jak poznać kto wygrywa w golfie? W zawodach stosuje się różne sposoby wyłaniania zwycięzców. Strokeplay to metoda w której gracz liczy wszystkie uderzenia które  oddał na wszystkich 18 dołkach, sumuje je i porównuje z innymi graczami,  którzy liczą swoje uderzenia w podobny sposób. Porównuje się wyniki i kto ma mniej uderzeń oczywiście wygrywa.

Inną metodą jest matchplay,   w której gra się przeciw jednemu konkretnemu przeciwnikowi. Liczy się wynik na właśnie rozgrywanym dołku, kto zagra dołek w mniejszej liczbie uderzeń wygrywa. Jest 18 dołków,  kto wygra ich więcej zwycięża.

W golfie punktacje zawodów prowadzą gracze samodzielnie na swoich kartach wyników /scord card/ zachowując zasady fair – play.

.

Dołek golfowy… Bunkier piaskowy… Tee – miejsce startu…
Karta wyników… Plan pola golfowego… Green z flagą…

 Jak wygląda pole golfowe?

 

Wyrażenie „pole golfowe”  posiada dwa znaczenie. Pierwsze to określenie samego „boiska do gry” a drugie znaczenie bardziej szerokie to określenie całej infrastruktury związanej z polem golfowym i jego otoczeniem. Przy każdym polu znajduje się driving rang /DR/. Jest to obiekt treningowy do ćwiczenia swingu golfowego /uderzenia/. To kilkanaście lub kilkadziesiąt stanowisk z matami do wybijania piłek. Stanowiska mogą być zadaszone lub nie. Musza jednak być oddzielone od siebie tak aby można było bezpiecznie ćwiczyć uderzenia piłką. Przed stanowiskami rozciąga się kilkuset metrowy pas trawy ze znacznikami odległości. Na DR można uczyć się swingu golfowego, pobierać lekcje golfa, ćwiczyć uderzenia różnego rodzajami kijów na różne odległości. Polska nazwa driving range to strzelnica golfowa.

Obok DR powinny znajdować się miejsca do ćwiczenia uderzeń specjalnych. Są to: putting green – miejsce do ćwiczenia uderzeń z najbliższej odległości do dołka golfowego, raz chipping green – do treningu wstrzeliwania piłki na green z bliskiej odległości. Na chipping green ćwiczymy też się uderzenia z piasku,  ponieważ obok powinny się znajdować treningowe bunkry wypełnione pisakiem. Wszystkie te elementy powinny dać możliwość przećwiczenia stałych elementów gry w warunkach treningowych bez wchodzenia na pole golfowe.

Przeważnie wokół DR znajduje się treningowe 6 dołkowe pole golfowe. Jest to łatwiejsza wersja prawdziwego pola. Dołki  są krótsze i łatwiejsze do rozegrania.

Pole składa się z terenów o zróżnicowanej wysokości trawy i różnym sposobie jej utrzymania.

Green –  to teren wokół dołka gdzie trawa jest najkrótsza /2,5-3mm/ i najbardziej zadbana.

Fairway –  to trawa o wysokości 20-30 mm cięta w pasy na szerokość ok. 30 m,  wskazuje kierunek gry na dłuższych dołkach.

Rough –  to obszar gdzie trawa nie jest koszona lub robione jest to rzadko.

Tee – to miejsca startu zlokalizowane na początku każdego dołka.

Bunkry – to wgłębienia wypełnione pisakiem mające za cel utrudnienie gry. Są zlokalizowane przeważnie w okolicach greenu.

Dołek –  to cel golfisty. Ma średnicę 108mm. To kubek plastikowy włożony na głębokość 100mm i znajdujący się 25mm poniżej powierzchni greenu.

W dołku umieszczona jest flaga. Ma zadanie wskazywać położenie dołka grającym.

Hazard – to stała przeszkoda  np:  przeszkody wodne, rowy, bunkry.

Granice pola golfowego /aut of bounds/ – to obszar nie należący do pola oznaczony białymi palikami.

Przeważnie  dołek nr 1 zlokalizowany blisko domku golfowego. Podobnie ostatni,  osiemnasty dołek.

Putting green przy domku golfowym… Driving range… Stanowiska do wybijania piłek…

Czym grać w golfa?

 

Do gry w golfa używa się kijów golfowych. Mamy różne rodzaje kijów: woody, irony, wedge, i putter. U wszystkich kijów można wyróżnić: uchwyt, trzonek i łopatkę kija. Kije są tak skonstruowane że pozwalają na uderzanie piłki w różny sposób, z różnego podłoża i  na różne odległości co w grze w golfa jest koniecznością.

Kije typu wood są wykorzystywane do dalekich uderzeń. Ponumerowane są według kąta nachylenia łopatki kija i rozróżniamy driver, 3 wood, 5 wood itd. Kij  nazywany  driverem służy do rozpoczynania gry z punktu startu czyli z tee.

Kije te są dłuższe od pozostałych i cechują  się stosunkowo niewielkim ciężarem.

Kije typu iron są zwyczajowo zbudowane z żelaza ale mogą być też wykonane z metali lekkich czy grafitu. Różnią się kątem nachylenia łopatki i długością. Im większy kąt nachylenia łopatki tym kij jest krótszy.

Komplet to iron 3.4.5.6.7.8.9. Iron nr 3 to kąt nachylenia 20 stopni i zmienia się to o 4 stopnie za każdym kolejnym numerem aż do 9iron z  44 stopniami nachylenia łopatki kija.

Kije typu wedge są przeznaczone  do specjalnych uderzeń.  Kij typu PW – to pitching wedge –  do wysokich uderzeń piłki, która powinna się zatrzymać zaraz po upadku na podłoże.

SW – to kij do uderzania z piasku, z bunkra. Jest tak skonstruowany aby podczas uderzenia  nie zakopywał się w podłożu.

Najważniejszy kij w zestawie golfisty to putter. Używa się go na każdym dołku. Służy do toczenia piłki po greenie w celu umieszczenia jej w dołku.

Piłki golfowe. Maja średnicę 4,26 mm  i są  zbudowane ze sztucznego tworzywa.  Są śnieżno białe i zawierają napisy i cyfry w celu odróżnienia ich od siebie podczas gry.

Kołeczki tee to podstawki do wybijania piłki z miejsca startu /tee/

Można je stosować tylko w czasie pierwszego uderzenia na każdym dołku. Są wykonane z plastiku lub drewna.

Wszystkie potrzebne kije są przechowywane w torbach golfowych, które należy podczas gry nosić ze sobą lub wozić na wózku golfowym.

Do gry każdy gracz może zabrać maksymalnie 14 kijów Do wyposażeniu każdego gracza powinien należeć też pitch-fork do naprawiania uszkodzonej nawierzchni /divot/, oraz znacznik/ball-marker/ do zaznaczania miejsca położenia piłki – w postaci niewielkiej monety.

Piłka golfowa i piłka rangowa Kije golfowe…putter Driver czyli 1wood

Jak grać?

 

Grę w golfa przyjęło się dzielić ze względu na taktykę na grę  długą /long game/ i krótką / short game/.

Gra długa to uderzenia ponad 100 metrów. Największe odległości uzyskuje się grając kijami typu wood. Można wybijać nimi piłkę nawet ponad 200 metrów/driver/. Kije iron3 -9 pozwalają na zagrania piłki również na odległość ponad 100m.

Gra krótka to uderzenia do 100 metrów. Gra się ją w pobliżu greenu wrzucając na niego piłkę z bliskich lub bardzo bliskich odległości. Służy do tego kije: 8,9iron, P, S. Bardzo istotnym elementem gry krótkiej jest gra na greenie czyli puttowanie.

Zaleca się aby trening golfowy oparty był w 65 % o doskonalenie gry krótkiej.

Ubiór golfisty,  etykieta gry, bezpieczeństwo.

 

Etykieta golfa jest nieodłącznie związana z jego tradycją. Etykiety uczy się na samym początku spotkania z golfem, to  cecha odróżniające ten sport od innych.

Na polu golfowym, każdy uczestnik gry powinien przestrzegać ustalonych zasad dotyczących zachowania się i ubioru.

Ubiór powinien byś czysty i schludny oraz  wygodny i dopasowany do charakteru ruchu.

Koszulki do golfa powinny mieć kołnierzyk i mogą mieć krótkie lub długie rękawy w zależności od warunków atmosferycznych. Można na nie zakładać swetry, najlepiej z wycięciem w szpic. Spodnie powinny być długie i z paskiem. W lecie mogą być krótkie /do kolan,  nie krótsze/. W czasie chłodu i deszczu można włożyć kurtkę  lub komplet przeciwdeszczowy.

Ochroną głowy przed słońcem lub silnym wiatrem może być czapeczka golfowa z daszkiem. Dopełnieniem stroju są  buty golfowe /półbuty/ zaopatrzone w specjalne kolce, które pozwalają na bardziej stabilną grę na trawie.

Panie i dziewczęta powinny nosić spodnie typu „rybaczki” albo spódnice /dłuższe niż używane do gry w tenisa/. Golfiści zaopatrują się też w rękawiczkę golfową na lewą dłoń/dla praworęcznych/ aby mieć lepszy kontakt dłoni z kijem.

Elementy stroju niewskazane na polu golfowym to: krótkie spodenki, t-shirty, koszulki na ramiączkach dla pań. Jeżeli nie chcemy być źle postrzegani przez innych uczestników gry to musimy zrezygnować z jeansów i dresów. W takim stroju nawet nie powinniśmy przychodzić trenować  na driving range.

Zasady postępowania na polu golfowym opisane są w regułach lokalnych z którymi powinniśmy zapoznać się przed grą lub w przepisach do gry w golfa. Do najważniejszych należą: punktualność, naprawianie uszkodzeń pola spowodowanych grą,  nie opóźnianie gry i przepuszczanie grających szybciej, zachowanie ciszy, spokoju podczas gry.

Bezpieczeństwo gry jest podstawową częścią reguł gry w golfa. Zagrożeniem może być szybko lecąca piłka lub uderzenie kijem golfowym. Aby tego uniknąć należy pamiętać o tym aby:

  • Krzyczeć „fore” kiedy uderzona piłka zmierza w kierunku innego gracza czy osoby znajdującej się pobliżu gry
  • Jeżeli usłyszysz okrzyk „fore” natychmiast należy pochylić się lub przykucnąć i równocześnie chronić głowę rękami
  • Przed uderzeniem należy się upewnić się, że inne osoby są poza zasięgiem twojego uderzenia
  • Nigdy nie powinno się stać przed graczem wykonującym uderzenie
  • Nie należy podchodzić do gracza wykonującego uderzenie
  • Nigdy nie odwracaj się tyłem do gry
  • Podczas burzy należy przerwać grę i opuścić pole golfowe

 Podstawowe reguły gry.

Gra w golfa tak jak i inne gry rządzi się swoimi prawami. Reguły gry  to 34 rozdziały. Ich historia  sięga 1774 roku.  Ustala  je  Royal and Ancien Golf Club of St. Andrews  i  The United States Golf Association. Są one co jakiś czas dostosowywane do zmieniających się potrzeb golfa.

Podstawowe zasady gry można streścić w następujących punktach:

  • Oznakuj swoja piłkę i graj zawsze swoją piłką
  • Nie podnoś piłki,  nie poprawiaj jej położenia, uderzaj ją z miejsca na które upadła
  • W torbie możesz mieć tylko 14 kijów
  • Nie opóźniaj gry
  • Jeżeli twoja piłka znajdzie się poza granicami pola gry, musisz zagrać piłkę tymczasową.
  • Piłka zagubiona może być szukana przez 5 min, nie dłużej
  • Jeżeli piłka wpadnie do przeszkody wodnej możesz ją zagrać z wody albo upuścić w innym miejscu zgodnie z przepisami.
  • Można usuwać z przed piłki suche liście, gałązki kamienie itp. Ale piłka nie może wtedy się poruszyć
  • Możesz uderzać  piłkę do dołka na grenie  gdy chorągiewka jest wyciągnięta lub podtrzymywana

Reguły gry w golfa obowiązują na wszystkich polach golfowych na świecie. Dodatkowo każde pole golfowe ma swoje reguły lokalne, z którymi trzeba się zapoznać przed skorzystaniem z obiektów do gry.

Pamiętaj! W golfie rygorystycznie przestrzega się  zasad fair-play.