Gra planszowa

gieg3Edukacyjna gra planszowa „Igrzyska w Olimpii” zawiera 80 pojęć związanych z edukacją historyczno-sportową z czasów antycznych. Podaję tylko autentyczne i potwierdzone źródłowo fakty historyczne. Wszystkie osoby i pojęcia użyte w grze są prawdziwe. Gra jest zorientowana geograficznie – krainy  Grecji i miejsca innych igrzysk panhelleńskich, oraz topograficznie /plansza/ w ukazaniu rozmieszczenia poszczególnych elementów sakralnych i sportowych  w Olimpii. Pokazuje też przebieg przygotowań i same pięciodniowe igrzyska, koncentrując się nie tylko na aspekcie sportowym ale też na znaczeniu sakralnym igrzysk. Igrzyska w Olimpii plansza

Dodatkowym urozmaiceniem jest pokazanie fabuły przez prezentacje autentycznych rysunków o tematyce igrzysk umieszczanych na ówczesnej ceramice.

Fabuła gry jest prosta. Rzucasz kostką i kiedy stajesz na pole oznaczone kolorem zielonym, czerwonym lub niebieskim musisz przeczytać na głos polecenie do wykonania. Po kilku grach stajesz się ekspertem!

W grze mogą uczestniczyć dwie, trzy lub cztery osoby. Dla trzech osób czas potrzebny do zakończenia gry wynosi około 40 minut. Dobrze jest aby wyznaczyć jedną osobę z grających do czytania fabuły na głos. To usprawni przebieg gry.

Dla uczniów ciekawych historyczno- sportowych kolokacji opracowałem słownik wyrażeń użytych w grze i podzieliłem go na części dotyczące: zabudowań Olimpii, chronologii zdarzeń, pojęć związanych ze sportem starożytnym, geografią igrzysk. Na koniec dodałem indeks osób. W końcowej części prezentuje 3 mity o powstaniu igrzysk i ciekawostki związane z igrzyskami w Olimpii.

Niektóre kwestie historyczne, które   mają różną  wersję wydarzeń   przyjąłem za interpretacją wg  Jerzego  Łanowskiego, Stephena Millera i Judith Swaddling. Oczywiście nie udało się opowiedzieć wszystkich wątków ale uważam, że najistotniejsze zostały poruszone a zasoby informacji zawarte w grze uważam za znaczące. 

Jacek Banach