Konkurencje biegowe

 

Regulamin igrzysk odbywających się na stadionie KS „Świt” Krzeszowice

 

Konkurencje biegowe:

Rozgrzewka. Przed konkurencjami biegowymi obowiązuje rozgrzewka na stadionie 10 min. Podczas rozgrywania konkurencji pozostali startujący mogą zasiąść na trybunach stadionu lub kontynuować rozgrzewkę na płycie stadionu poza bramkami.

  

Kolejność konkurencji na stadionie

 

Dromos, diaulos, hoplites dromos, dolichos. Każdy bieg rozpoczynają: chłopcy szkoła ponadgimnazjalna, dziewczęta szkoła ponadgimnazjalna, chłopcy gimnazjum, dziewczęta gimnazjum.

1.      Dromos:  bieg  po płycie stadionu, nawierzchnia trawiasta, można biegać w obuwiu piłkarskim. Każdą szkołę reprezentuje jedna osoba. Startujący biegną po wyznaczonym torze. Dystans: od linii pola karnego do drugiej linii pola karnego po przeciwnej stronie boiska.

2.      Diaulos, bieg tam i z powrotem po wyznaczonym torze zasady j.w.

3.      Hoplites dromos: tylko dla chłopców, bieg z tarczą w ręce na dystansie 2 stadionów /tam i z powrotem/. Tarcza o średnicy 70 cm, jednakowa dla wszystkich uczestników. Zawodnik musi ukończyć bieg trzymając tarczę w ręce.

4.      Dolichos: bieg na dystansie 5 okrążeń dla dziewcząt i 5 dla chłopców, wokół znaczników ustawionych na końcach stadionu, zasady j.w.

Uwagi do biegu: na starcie uczniowie zgłaszają  się do biegu i zajmują tory według miejsc wylosowanych na odprawie dla opiekunów. Kolejność zajmowania torów obowiązuje dziewczęta i chłopców w każdym biegu. Zaraz po ukończeniu  konkurencji  pierwsi trzej zawodnicy zgłaszają się do dekoracji. Sędziowie na linii mety weryfikują kolejność i w razie wątpliwości podejmują decyzję. Dotyczy to wszystkich konkurencji biegowych. Uczniowie mogą biegać  w obuwiu piłkarskim /korkotrampki, korki/. W razie trudnych warunków pogodowych – deszcz, jest to gwarancją bezpiecznego i sprawnego poruszania się po trawiastej nawierzchni.

We wszystkich biegach zakaz startu niskiego, obowiązuje pozycja startowa półwysoka lub wysoka.

 

Układ stadionu do konkurencji biegowych – rys 1 i 2

boisko biegi

rys 1

bieg długip

rys 2